SMCJ26CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 52,357
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
42.1V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ26CA-HRA
DigiKey Part Number
SMCJ26CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ26CA-HRA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V