SMCJ150A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 95
YAGEO
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ150A-HRA
DigiKey Part Number
SMCJ150A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ150A-HRA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V