SMBJ70CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 40,512
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
113V Clamp 5.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ70CA-HRA
DigiKey Part Number
SMBJ70CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ70CA-HRA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V