AK10-030C-Y
DigiKey Part Number
18-AK10-030C-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-030C-Y
Description
TVS DIODE 30VWM 58VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AK10-030C-Y Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
11000pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
32V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58V