30R900UMR
DigiKey Part Number
F5553CT-ND - Cut Tape (CT)
F5553TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30R900UMR
Description
PTC RESET FUSE 30V 9A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 9 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
20 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.950" L x 0.120" W (24.10mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
9 A
Height - Seated (Max)
1.244" (31.60mm)
Current - Trip (It)
18 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Current - Max
40 A