0494.375NR
DigiKey Part Number
18-0494.375NRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0494.375NRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0494.375NRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0494.375NR
Description
FUSE BRD MT 375MA 32VAC/VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
375 mA 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0494.375NR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0053
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
Voltage Rating - AC
32 V