04583.15DR
DigiKey Part Number
F2934TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2934CT-ND - Cut Tape (CT)
F2934DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04583.15DR
Description
FUSE BRD MT 3.15A 48VAC 75VDC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 48 V 75 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
04583.15DR Models
Category
Voltage Rating - DC
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
2.457
Approval Agency
cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.062" W x 0.062" H (3.18mm x 1.58mm x 1.58mm)
Voltage Rating - AC
48 V
DC Cold Resistance
0.045 Ohms