045801.5DR
DigiKey Part Number
F2929TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2929CT-ND - Cut Tape (CT)
F2929DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
045801.5DR
Description
FUSE BRD MT 1.5A 48VAC 75VDC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 48 V 75 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
045801.5DR Models
Category
Voltage Rating - DC
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.548
Approval Agency
cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.062" W x 0.062" H (3.18mm x 1.58mm x 1.58mm)
Voltage Rating - AC
48 V
DC Cold Resistance
0.099 Ohms