04381.75WR
DigiKey Part Number
F2950TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2950CT-ND - Cut Tape (CT)
F2950DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04381.75WR
Description
FUSE BRD MT 1.75A 32VAC 63VDC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.75 A 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
04381.75WR Models
Category
Voltage Rating - DC
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.144
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.125 Ohms