04351.75KR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
1.75 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
04351.75KR
DigiKey Part Number
F1447TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04351.75KR
Description
FUSE BOARD MNT 1.75A 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04351.75KR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.075
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.039 Ohms