CB1.37-2IPX-2IN
DigiKey Part Number
2868-CB1.37-2IPX-2IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1.37-2IPX-2IN
Description
COAX CBL U.FL MHF1 TO U.FL MHF1
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial I-PEX MHF1 to I-PEX MHF1 1.37mm OD Coaxial Cable 2.000" (50.80mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Lighthorse Technologies, Inc
Length
2.000" (50.80mm)
Series
Cable Type
1.37mm OD Coaxial Cable
Packaging
Bulk
Cable Impedance
50 Ohms
Part Status
Active
Overall Impedance
50 Ohms
Style
I-PEX MHF1 to I-PEX MHF1
Frequency - Max
9 GHz
1st Connector
I-PEX MHF1 Plug, Right Angle
Color
Blue
1st Contact Gender
Female
Features
Shielded
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C