TCJB227M006R0200
DigiKey Part Number
478-5749-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-5749-1-ND - Cut Tape (CT)
478-5749-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB227M006R0200
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 200mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCJB227M006R0200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz