F0603E2R50FSTR
DigiKey Part Number
478-2867-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2867-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2867-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F0603E2R50FSTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F0603E2R50FSTR Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.12
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.035 Ohms