F0402E0R50FSTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F0402E0R50FSTR |
Description | FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 3.0E-4 |
Part Status Active | Approval Agency cUL, UL |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W x 0.016" H (1.00mm x 0.55mm x 0.40mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.25 Ohms |