KUSBX-AS1N-W30 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Kycon, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Kycon, Inc.
In Stock: 437
Datasheet
In Stock: 1,081
In Stock: 670
Molex
Molex
TE Connectivity AMP Connectors
USB-A (USB TYPE-A) Receptacle Connector 4 Position Through Hole, Right Angle
KUSBX-AS1N-W30
DigiKey Part Number
2092-KUSBX-AS1N-W30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBX-AS1N-W30
Description
CONN RCPT USB TYPE A R/A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KUSBX-AS1N-W30 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Manufacturer
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
1.5A
Packaging
Tray
Voltage - Rated
30VAC