K88X-AD-15S-BR
DigiKey Part Number
2092-K88X-AD-15S-BR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K88X-AD-15S-BR
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K88X-AD-15S-BR Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
30V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C