WK73S2HTTE2R00F
DigiKey Part Number
2019-WK73S2HTTE2R00FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-WK73S2HTTE2R00FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-WK73S2HTTE2R00FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WK73S2HTTE2R00F
Description
RES 2 OHM 1% 1W 2010
Detailed Description
2 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WK73S2HTTE2R00F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)