SG73S2ATTD472J
DigiKey Part Number
2019-SG73S2ATTD472JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73S2ATTD472JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73S2ATTD472JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73S2ATTD472J
Description
RES 4.7K OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SG73S2ATTD472J Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)