SG73P2BTTD222J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 1,638
Datasheet
2.2 kOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SG73P2BTTD222J
DigiKey Part Number
2019-SG73P2BTTD222JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73P2BTTD222JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73P2BTTD222JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P2BTTD222J
Description
RES 2.2K OHM 5% 3/4W 1206
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SG73P2BTTD222J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)