SG73P2ATTD132J
DigiKey Part Number
2019-SG73P2ATTD132JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73P2ATTD132JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73P2ATTD132JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P2ATTD132J
Description
RES 1.3K OHM 5% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SG73P2ATTD132J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)