RK73H2BRTTD1002D
DigiKey Part Number
2019-RK73H2BRTTD1002DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2BRTTD1002DCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2BRTTD1002DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2BRTTD1002D
Description
RES 10K OHM 0.5% 1/4W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H2BRTTD1002D Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)