2220Y1K00683KZT
DigiKey Part Number
1608-2220Y1K00683KZTCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-2220Y1K00683KZTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220Y1K00683KZT
Description
CAP CER 0.068UF 1KV 2220
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.157" (4.00mm)