0805J1000102MXTE01
DigiKey Part Number
1608-0805J1000102MXTE01TR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0805J1000102MXTE01CT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0805J1000102MXTE01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000102MXTE01
Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 100V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Feed Through Capacitor 100V 300 mA 0805 (2012 Metric)
Category
Current
300 mA
Manufacturer
Knowles Syfer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Insertion Loss
27dB @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
X7R
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
1000 pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.045" (1.15mm)
Voltage - Rated
100V