WP710A10SURDK5V
DigiKey Part Number
754-WP710A10SURDK5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP710A10SURDK5V
Description
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 630nm LED Indication - Discrete 5V Radial - 3 Leads
Category
Lens Size
3mm, T-1
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
5V
Packaging
Bulk
Viewing Angle
50°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
645nm
Lens Color
Red
Package / Case
Radial - 3 Leads
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.90mm Dia
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
7.10mm