VS-JV10A-K04
DigiKey Part Number
399-VS-JV10A-K04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-JV10A-K04
Description
SENSOR VIBR ACCEL W/CBL MAG STUD
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Vibration, Acceleration Sensor Voltage Connector Threaded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-JV10A-K04 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
Voltage
Manufacturer
KEMET
Power - Rated
3.2V ~ 5.5V / 500µA
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Features
Built-In Amplifier
Part Status
Active
Package / Case
Module
Sensor Type
Vibration, Acceleration
Mounting Type
Connector
Sensing Range
10Hz ~ 15kHz
Termination
Threaded
Sensitivity
10mV/m/s