T543O477M016AHE020
DigiKey Part Number
399-16564-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16564-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16564-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T543O477M016AHE020
Description
CAP TANT POLY 470UF 16V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2924 (7360 Metric) 20mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T543O477M016AHE020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2924 (7360 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
O
Voltage - Rated
16 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100kHz