T541X337M016AH6720
DigiKey Part Number
399-12358-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-12358-1-ND - Cut Tape (CT)
399-12358-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X337M016AH6720
Description
CAP TANT POLY 330UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 20mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T541X337M016AH6720 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
16 V
Ratings
COTS
Type
Molded
Features
High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100kHz