R82EC4100DQ70J | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R82EC4100DQ70J |
Description | CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | R82EC4100DQ70J Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Voltage Rating - AC 63V | Applications Automotive |
Voltage Rating - DC 100V | Ratings AEC-Q200 |