R75II41004040J
DigiKey Part Number
399-12750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75II41004040J
Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R75II41004040J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
250V