F861DP155K310L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F861DP155K310L |
Description | CAP FILM POLYPROP RAD X2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 34 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F861DP155K310L Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Size / Dimension 1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Voltage Rating - AC 310V | Applications EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 630V | Ratings X2 |