F161ST105K050V | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F161ST105K050V |
Description | CAP FILM 1UF 10% 50VDC 2824 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2824 (7260 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F161ST105K050V Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Mounting Type Surface Mount |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm) |
Part Status Obsolete | Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm) |
Capacitance | Termination Solder Pads |
Tolerance ±10% | Applications Automotive |
Voltage Rating - AC 30V | Ratings AEC-Q200 |
Voltage Rating - DC 50V | Base Product Number |