C4AEOBW5200A3LJ
DigiKey Part Number
399-6228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEOBW5200A3LJ
Description
CAP FILM 20UF 5% 900VDC RADIAL
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AEOBW5200A3LJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.9 mOhms