C4AEJBW5300A3LJ
DigiKey Part Number
399-5946-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEJBW5300A3LJ
Description
CAP FILM 30UF 5% 700VDC RADIAL
Detailed Description
30 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AEJBW5300A3LJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
700V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.2 mOhms