C4AEHBW5750A3NJ
DigiKey Part Number
399-7583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEHBW5750A3NJ
Description
CAP FILM 75UF 5% 600VDC RADIAL
Detailed Description
75 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AEHBW5750A3NJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.1 mOhms