C4AEGBW5500A3LJ
DigiKey Part Number
399-6236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEGBW5500A3LJ
Description
CAP FILM 50UF 5% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4AEGBW5500A3LJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5 mOhms