C44UQGQ6500F8SK
DigiKey Part Number
399-5954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UQGQ6500F8SK
Description
CAP FILM 500UF 10% 1.1KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44UQGQ6500F8SK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
6.929" (176.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3 mOhms