C44AHGP5800ZA0J
DigiKey Part Number
399-C44AHGP5800ZA0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AHGP5800ZA0J
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 µF Film Capacitor 330V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44AHGP5800ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Box
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.394" (137.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
330V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
600V