C1206C105K3RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C105K3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C105K3RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C105K3RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C105K3RACTU
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C105K3RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)