A765EB127M1ALAE018
DigiKey Part Number
399-A765EB127M1ALAE018TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A765EB127M1ALAE018CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A765EB127M1ALAE018DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765EB127M1ALAE018
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A765EB127M1ALAE018 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
120 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C