KSW26W-0100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Jonard Tools
In Stock: 142
Datasheet
Wire Wrap 26 AWG White Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 100' (30.5m)
KSW26W-0100
DigiKey Part Number
K748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KSW26W-0100
Description
WIRE 26AWG WHITE 100 FT CSW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Manufacturer
Jonard Tools
Jacket (Insulation) Diameter
0.027" (0.69mm)
Series
Conductor Material
Copper, Bare
Packaging
Spool
Conductor Plating
Silver
Part Status
Obsolete
Jacket Color
White
Wire Gauge
26 AWG
Ratings
UL Style 1422
Conductor Diameter
0.016" (0.40mm)
Operating Temperature
105°C
Length
100' (30.5m)
Jacket (Insulation) Thickness
0.005" (0.13mm)