5550BP14A0800001T
DigiKey Part Number
712-5550BP14A0800001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-5550BP14A0800001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-5550BP14A0800001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5550BP14A0800001T
Description
RF FILTER BAND PASS 5.55GHZ 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.55GHz Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 800MHz Bandwidth 0.7dB 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5550BP14A0800001T Models
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Johanson Technology Inc.
Insertion Loss
0.7dB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Frequency
5.55GHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Bandwidth
800MHz
Height (Max)
0.024" (0.60mm)