EMCP500W103M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCP500W103M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCP500W103M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCP500W103M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCP500W103M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 10000PF 50V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Feed Through Capacitor 50V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMCP500W103M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
50V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
X7R
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
Capacitance
10000 pF
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Tolerance
±20%