MX23A26SF1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 670-1687-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MX23A26SF1 |
Description | CONN RCPT HSG 26POS 2.50MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.098" (2.50mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MX23A26SF1 Models |
Category | Row Spacing 0.173" (4.40mm) |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bulk | Fastening Type Latch Lock |
Part Status Active | Color Black |
Connector Type | Features Waterproof |
Contact Type Female Socket | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
Number of Positions | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Pitch 0.098" (2.50mm) | Note Contacts Sold Separately |