DX07B024ZJ1C1088 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 670-DX07B024ZJ1C1088-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DX07B024ZJ1C1088 |
Description | CONN RCPT USB4 TYPC 24P COMP RA |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | USB-C (USB TYPE-C) USB 4.0 Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DX07B024ZJ1C1088 Models |
Category | Termination Solder |
Manufacturer JAE Electronics | Features Board Lock |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tray | Number of Ports 1 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type USB-C (USB TYPE-C) | Voltage - Rated 48V |