DFNAK3-072C-D1
DigiKey Part Number
238-DFNAK3-072C-D1TR-ND - Tape & Reel (TR)
238-DFNAK3-072C-D1CT-ND - Cut Tape (CT)
238-DFNAK3-072C-D1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFNAK3-072C-D1
Description
TVS DIODE 72VWM 120VC 2DFN
Detailed Description
120V Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8.1x10.6)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
120V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3000A (3kA) (8/20µs)
Capacitance @ Frequency
2400pF @ 10kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
72V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
80V