DFNAK3-066C-D1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DFNAK3-066C-D1 |
Description | TVS DIODE 66VWM 110VC 2DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 110V Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8.1x10.6) |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 110V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 2700pF @ 10kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case 2-BDFN |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 66V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 72V | Base Product Number |