DFNAK3-058C-D1
DigiKey Part Number
238-DFNAK3-058C-D1TR-ND - Tape & Reel (TR)
238-DFNAK3-058C-D1CT-ND - Cut Tape (CT)
238-DFNAK3-058C-D1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFNAK3-058C-D1
Description
TVS DIODE 58VWM 100VC 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 3000A (3kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (8.1x10.6)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3000A (3kA) (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
3100pF @ 10kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
2-BDFN
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64V