CS45-16IO1
DigiKey Part Number
CS45-16IO1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS45-16IO1
Description
SCR 1.6KV 75A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.6 kV 75 A Standard Recovery Through Hole TO-247AD
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
5 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
520A, 560A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
100 mA
Package / Case
TO-247-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.64 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - On State (It (AV)) (Max)
48 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
75 A