MS3126E12-10S
DigiKey Part Number
1200-1023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126E12-10S
Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Number of Positions
10
Features
Backshell
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C