MS3121F12-10S
DigiKey Part Number
1200-1026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3121F12-10S
Description
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
10
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
12-10
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C